4 טיפים לבחירת משתלה איכותית

דרור ישראל נותן טיפים לבחירת משתלה:

משתלות אינן כולן אותו הדבר. מעבר לזה שיש משתלות טובות יותר ופחות, מקצועיות יותר ופחות, יש גם סוגים למשתלות. המשתלות מתחלקות למשתלות יצרניות ומשתלות מסחריות. משתלה ייצרנית מתמחה בגידול צמחים משלב ההנבטה או הייחור. משתלה מסחרית לרוב קונה צמחים מוכנים, בדר"כ במחיר זול, ומוכרת אותם לצרכן ברווח. במשתלה מסחרית גם צריכים להבין בצמחים, כדי לדעת להשקות נכון, לדשן ולטפל במזיקים, אך רמת מומחיות העובדים בהן בגינון נמוכה יותר מאלו במשתלה הייצרנית.

המשתלות הנפוצות מוכרות צמחי נוי, לבית או לגינה, פרחים, דשן וכו'. אם אתם מחפשים לקנות עץ פרי, מומלץ לבקר במשתלה המתמחה בגידול עצי פרי, מומחית בהרכבת עצים והשבחתם כך שתוכלו להנות מתשתית והדרכה שתוביל בעתיד לפירות נהדרים.

ארבעת הטיפים שיביאו אתכם למקום הנכון

  1. מוכרים מקצועיים ואדיבים – אל תתביישו לשאול שאלות ולבקש הדרכה. עובד משתלה מקצועי יענה לכם בבטחון, בדיבור שוטף ובשמחה. שימו לב שהעובד נותן לכם ייעוץ בבחירת צמח המתאים לכם ושואל אתכם לגבי תדירות השקיה שנוחה לכם, כמות האור והצל שיש במיקום אותו אתם מייעדים לצמח והצמחים שצומחים לידו. מומלץ להתעניין גם בתקופות הפריחה של הצמח, גובה סופי והאם ניתן להכין תה מעליו או לאכול מפירותיו.
  2. איכות השתילים במשתלה – ראשית, התרשמו מהמראה הכללי של הצמח. האם העלים נראים חלקים ובעלי ברק? האם יש קימטוטים של עייפות על הצמח? האם העלים בצבע ירוק עמוק? צבע בהיר יכול להעיד על מחסור בדישון או על השקיית יתר שמדללת את הכלורופיל בתאי הצמח.
    לאחר מכן, בחנו את שורשי הצמח. האם לצמח שורשים מסתעפים או שהשורשים נקרעו כשהוציאו את הצמח ממיכל הגידול? האם אורך השורשים תואם את גובה הצמח? אתם תרצו לראות שורשים מסתעפים, שמחזיקים את כל האדמה בכלי, בצורה שווה ומפוזרת. שימו לב לריח או מראה של רקבון, פיזור לא אחיד של השורשים באדמה, או בליטות מוזרות לאורך השורשים.
  3. מקום נקי ומסודר – חשוב שיהיה לכם קל להתמצא במשתלה, להביט סביב ולמצוא בנוחות את הצמח שאתם מחפשים. משתלה נקיה ומסודרת, שאין בה צמחים נרקבים זרוקים בפינות או עלים יבשים שלא אספו לפח, מגבירה את הסיכוי שהצמח אותו תקנו יהיה נקי ממזיקים ומטופל כראוי. כמו כן, חווית הקנייה שלכם חשובה וסדר וניקיון תורמים מאד לחווית קנייה נעימה.
  4. המלצות – הדרך הטובה ביותר לדעת שמשתלה היא איכותית הוא לסמוך על ניסיונם של אחרים. חפשו המלצות ברשת או שאלו חברים. כמו כן, תוכלו לבקש המלצות בפורומים של גינון בפייסבוק.

 

בשורה התחתונה, חשוב להגיד שבחירת המשתלה המתאימה לכם ביותר היא גם עניין של ניסוי וטעייה. קנו ב2-3 משתלות, השתדלו לשוחח עם העובדים ולהתרשם מהם ושימו לב לאיכות הצמח שקניתם. האם הוא נובל בבית? האם פתאום מתגלים בו מזיקים? האם הוא פורח יפה וההדרכה שקיבלתם במשתלה מוציאה ממנו את המיטב? לאחר מספר התנסויות גם אתם תמצאו את המשתלה לה תוכלו להשבע אמונים ולהמליץ עליה לאחרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *