פינת השאלות והתשובות #3 – קומופסט תולעים, פינוי גזם ועוד

דרור ישראל עונה על שאלות נפוצות:

איך משיגים תולעים לקומפוסט תולעים?

רבים מעדיפים דשן אורגני על פני דשן תעשייתי. הדרך הכי פשוטה וזולה להשיג קופוסט אורגני איכותי היא להכין אותו לבד. אפשר להכין קומפוסט בגינה, על ידי בניית קופסא שמחוברת בתחתית שלה לאדמה. בקופסא זורקים כמות שווה של חומר יבש (קש, עיתונים, עלים או נסורת) וחומר "רטוב" שהוא שאריות מזון צמחוני מהמטבח. קופמוסט כזה דורש גינה, מקום ותחזוקה יחסית תובענית. קומפוסט ידידותי יותר לתחזוקה וקטן יותר, שאינו דורש גינה, הוא קומפוסט תולעים.

קומפוסט תולעים אפשר להחזיק בדירה. מדובר בארגז סגור עם ניקוז, בו יש תולעים, הטובות ביותר הן תולעים אדומות. זורקים לקומפוסטר שאריות מטבח, התולעים מעכלות את המזון ומפרישות דשן איכותי, אותו יש המכנים "זהב שחור". בעצם הופכות חומר גלם אורגני ל-"הומוס". כמו כן, בתנועה שלהן בתוך האדמה, התולעים חופרות מחילות קטנות שמאווררות את האדמה ומכניסות אליה חמצן. התולעים האדומות הן שלשולי אדמה מסוג שלשולי קליפורניה או בשמן הלועזי Eisenia fetida. כדי שהן יחיו בקומפוסט בשלום צריך לדאוג להן לתנאים טובים. הן צריכות סביבה קרירה ועם מידת לחות נכונה. חשוב שהארגז יהיה סגור כדי שהאדמה לא תתייבש, התולעים לא יברחו וכן שלא יכנסו ברחשים וג'וקים.

אז איך משיגים?

  • ניתן לקנות חוות תולעים מוכנות.
  • ניתן לבקש ממגדל וותיק קצת תולעים. מעט תולעים יתרבו במהרה בארגז שלכם לכמות תולעים טובה המייצרת דשן איכותי. לעיתים בקבוצות גינון בפייסבוק מתפרסמות הודעות המציעות תולעים למסירה.
  • אפשר להזמין בדואר מאתרי אינטרנט כחול לבן המתמחים בשיווק תולעים אדומות לקומפוסט.

לאין אפשר לפנות גזם עצים?

בכל עיר יש נקודת איסוף מוגדרת לאיסוף פסולת גינה וגזם עצים. המוקד העירוני שלכם הוא המקום לשאול היכן נקודת האיסוף הקרובה לביתכם. בחיפה למשל, כתוב באתר העירייה כך: "התושבים רשאים להוציא את הגזומת מהחצרות למדרכה על מנת שתפונה וזאת בתאום מראש עם המוקד העירוני בחיוג למספר 106".

כמו כן, בהמשך לשאלה הקודמת, בפסולת הגינה אפשר להשתמש כחומר יבש לקומפוסט.

שימו לב, מומלץ לאסוף ייחודים תוך כדי גיזום של עצים נשירים.

איך להגן על הצמחים באדניות מפני חלזונות?

חלזונות וחשופיות ניזונים מצמחים ועלולים להותיר גינה ואדניות הרוסות ואכולות. כדי לטפל בכך, אפשר לנקוט במספר צעדים. הצעד הידידותי ביותר הוא לאסוף את החלזונות אחד אחד בידיים ולהעבירם למקום אחר, הרחק מהגינה. אופציה נוספת היא פיזור מלח על האדמה. אופציה זו היא מעט אכזרית כי המלח גורם לחלזונות וחשופיות מוות בהתפוצצות. עוד אפשרות היא לשים בירה בכלי שטוח, הבירה מושכת אליה את החלזונות, ומרחיקה אותם מהצמחייה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *