הקמת גינה על גג

אין לכם גינה? זה לא אומר שצריך לוותר על התענוג של ישיבה על קפה מול נוף ירוק ונעים! הפתרון בשבילכם הוא הקמת גינה על הגג. בין אם אתם גרים בבית פרטי או בבניין דירות – גינה על הגג היא תוספת מבורכת שתאפשר להם ליהנות מכל הטוב שיש לגינה להציע – אוויר צח, הורדת טמפרטורה, תרומה לאיכות הסביבה ותרומה ענקית לאיכות החיים שלכם (ושל שאר תושבי הבניין אם זה בניין משותף).

מה צריך לוודא לפני?

  1. חוזק הגג- חשוב לבדוק שהגג של הבניין יכול להחזיק את משקל העציצים והאדמה. בבית פרטי אתם יכולים לשאול את קבלן הבנייה. בבניין דירות רוב הסיכויים שועד הבית ידע להגיד, ואם לא אז אפשר לברר בעירייה.
  2.  ניקוז – חשוב לוודא איפה נקודת ניקוז מהגג. אין סיבה שלא תהיה נקודת ניקוז שכן גם הגשם מתנקז לאינשהוא, אך חשוב למצוא את הנקודה ולתכנן את הגינה סביבה. גינה חייבת ניקוז יעיל.

איך שותלים?

את השתילה נעשה בתוך מיכלים. רצוי מיכלים עמוקים כדי שנוכל לגדל צמחים "רציניים" ויהיה להם מספיק מקום לשורשים להתפתח. מומלץ גם לבחור במיכלים עמוקים. שטח פנים רחב של מיכל תייצב אותו ככה שהעציצים לא יעופו מהגג גם בחורף בסופה הכי סוערת.

את המיכלים נמקום סמוך לנקודת ניקוז המים על הגג ונבנה מערכת ניקוז מכל עציץ אל פתח הניקוז הראשי. כמו כן, חשוב לוודא שלצמחים יהיה גישה לשמש ישירה וגם קצת צל.

ניצול מקסימלי של שטח הגג

לעתים יש גגות עם חלק מוגבה בגלל התקנת מערכת מיזוג, מיכל מים עליון או פיר מעלית. זה יוצר קירות שאפשר לנצל גם אותם לגידול צמחים ושיפור מראה הגג. קירות כאלה הם יציבים, מכוערים לעיתים קרובות ומקום מושלם להקים קיר ירוק. איך מקימים קיר ירוק? בדיוק על זה כתבתי כאן – מוזמנים לקרוא.

כל מעשה במחשבה תחילה

חשוב לתכנן את הגינה על דף לפני שמתחילים לבנות. כדי לתכנן צריך להבין מי אנחנו ומה אנחנו דרור ישראל גינון על הגגצריכים?

מה אנחנו צריכים – צל? פינות ישיבה? גינת נוי, גינת תבלין, גינת למשחקים עם הילד או אולי גינה לשחרר בה את הכלב קצת?

מי אנחנו? – האם נרצה להשקיע בגינה הרבה זמן ואהבה או שמעדיפים גינה שדורשת תחזוקה מועטה? האם נשב בגינה שעות על כוס קפה או שזו גינה פונקציונלית שאנחנו רוצים לגדל בה תבלינים וירקות? יותר אוהבים מראה ירוק עשיר או מראה מדברי מגניב?

כל החלטה כזו תשליך על העיצוב הנכון של הגינה עבורנו. חשוב להכין רשימה של הצרכים שלנו ואז אחרי שמציירים תוכנית לגינה לוודא שהיא עונה על כל הצרכים. גינה לילד תכלול אולי בריכה קטנה עם דגים, גינה מדברית יכולה להכיל משטחים עם חלוקי נחל יפים או חצץ.

שימו לב לשתול בגינה שילוב של צמחים עונתיים שירהיבו בפריחה יפה עם צמחים רב שנתיים שהם לפעמים משעממים יותר לעיניים אבל יאפשרו לגינה "לחיות" כל השנה.

כמו כן, בגג מומלץ ללכת על צימחייה נמוכה שלא תחרוג הרבה מעל רצפת הגג. אם בחרנו צמחים גבוהים כמו עצים, שימו מאחוריהם תמיכה מעץ או ברזל, שנטועה עמוק באדמה או מחוזקת לקיר, כדי לסייע להם נגד הרוחות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *