עשה זאת בעצמך לכבוד טו בשבט: שתילת עצים והכנת פירות יבשים

דרור ישראל מביא לכם שלל אופציות לחגוג את טו בשבט:פרחים באדיבות דרור ישראל

בטו בשבט נהוג לשתול עצים ביערות קק"ל, לאכול פירות יבשים ובאופן כללי לחגוג את הטבע. זהו החג היהודי האהוב עליי ואני מניח שגם על כל קהילת חובבי ומקצועני הגינון בישראל ובעולם היהודי. ישנן דרכים רבות לחגוג טו בשבט בצורה יצירתית וחדשה, לשבור שגרה ולהכניס קצת בריאות לבית על הדרך:

הכנת פירות יבשים בסגנון עשה זאת בעצמך

לא רבים יודעים, אך זה מאד קל להכין פירות יבשים לבד. נגלה לכם שאמא של דרור ישראל, מייסד דרור ישראל גינון, מכינה כל הזמן (הפוסט הזה בהשראתך אמא! "תודה על כל מה שנתת.."!). כל הדרוש הוא פירות שאתם אוהבים, שמש או תנור וסבלנות – בדיוק כמו שהכינו פירות יבשים אבות אבותינו.

שלבי הכנת פירות יבשים:

 • לוקחים פרי שאוהבים, רצוי תמר, תאנה, בננה, שזיף או מישמיש. ההרפתקנים מוזמנים לקחת גם עגבניה (עגבניה היא גם פרי).
 • מוציאים את הגלעינים והגרעינים וחותכים את הפרי או הפירות לרצועות דקות.
 • פורסים את הרצועות על גבי משטח רחב ושטוח. אסור שהרצועות תגענה אחת בשנייה.
 • יש שמש? מעולה!
  1. מכסים את המשטח עם רצועות הפרי בניילון נצמד ומחוררים
  2. מניחים תחת חום השמש, במקום שחשוף לשמש ישירה, במשך מספר ימים. עד שרואים שהפירות הצטמקו וקיבלו צורה מקומטת. זה אומר שהמים ברצועות הפרי התאדו וקיבלתם את תמצית הטעם של הפרי במלוא הדרו.
  3. קיבלתם פירות יבשים ואורגניים ללא חומרים משמרים. הם יחזיקו מעמד לפחות כמה שבועות, אבל אני בטוח שתסיימו לנשנש אותם כבר תוך כמה ימים.
 • אין שמש? לא נורא. יש תנור!
  • מוודאים שהכלי בו פרסתם את רצועות הפרי מתאים לתנור
  • שמים את הכלי בתנור על חום נמוך, כ-60 מעלות, לשעות רבות. מומלץ לתת להם לנוח בתנור בין 5 ל-12 שעות.
  • כל פרי לוקח זמן קצת שונה כי הוא מכיל כמות שונה של מים. שימו לב לרצועות הפרי שלכם בתנור. מוציאים מהתנור כשרצועות הפרי נראות כמו הדבר הכי טעים בסביבה.
   כלל אצבע – בננות, שזיפים ותפוחים לרוב יקחו כ-6 שעות ייבוש, צימוקים כ-9 שעות.

שתילת עצי פרי או נוי בחצר או בגינה הקהילתית

קניית עץ מתחילה במציאת חלקה נחמדה, מוצלת ובעלת אדמה עשירה יחסית. מומלץ לבחור באיזור שמקבל מים באופן קבוע, ליד טפטפת או סמוך למקור מים, על מנת שלא תצטרכו לזכור להשקות את העץ על בסיס קבוע.

לאחר מכן, הולכים למשתלה, לחברת דרור ישראל יש בחור קבוע, לכם מומלץ ללכת למשתלה מומלצת באזור שלכם. שם אתם בוחרים זרעים של עץ או שתיל עץ קטן. אופציה נוספת היא לשתול שאריות מהמטבח כגון גלעין אבוקדו. בכדי שיצמח עץ אבוקדו, ראשית יש לשטוף את גרעין אבוקדו ולשים אותו בכוס כך שחלקו התחתון, הרחב יותר, יגע במים למשך מספר שבועות. החלק העליון צריך להיות באוויר וחשוף לשמש לא ישירה. כשהגרעין נובט ויש כבר שורשים באורך של כ-5 ס"מ תעבירו את הנבט לאדמה. שימו לב לא להשקות את העץ הרך יותר מדי, למרות שזה מפתה עבור חלק מהאנשים.

אם שותלים מספר עצים, שימו לב לשתול אותם במרחק של כ-15 ס"מ אחד מהשני. כשהעצים יגדלו ויאריכו שורשים, אנו רוצים שיהיה להם מרחב ולא "יגנבו" מים וחומרי מזון מהקרקע אחד של השני.

 

חג טו בשבט שמח!

 

שאלות? הערות? אשמח לשמוע מכם בתגובות לפוסט או בפייסבוק של דרור ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *