פרחים יפים של דרור ישראל לחבריו

הידעת? 5 עובדות מעניינות על גינון

דרור ישראל עם חמש עובדות מעניינות על גינון:

כולנו יודעים מה זה גינון – גינה, צמחייה, ירוק, יפה, גינון. לכאורה פשוט ולא דורש הסברים, אבל בעצם יש המון דברים מרתקים לספר על גינון.

  1. גינון ויערנות הם אחים. ההבדל העיקרי בין גינון ליערנות הוא מידת ההתערבות של הגננים והמטפלים בצמחים. גם לכך יש יוצאי דופן, למשל במקרה של גידול יערות מאכל. עם זאת, ביערות מאכל התערבות האדם היא בשלבי ההקמה והתחזוקה הראשונית. בהמשך היער אמור לרוץ לבד ולקיים את עצמו כמערכת אקולוגית אוטונומית.

  2. המדינות החזקות ביותר באומנות הגינון ועיצוב הגינות הן – צרפת, אנגליה ויפן! לאנגלים אפילו יש תוכניות טלוויזיה פופולרית בנושאי גינון, כגון "Gardeners’ World".

  3. כמו תחומים רבים באומנות ובמדע, גם אומנות הגינון זכתה לשם לטיני מפואר, ארוך וסבוך. רוצים לנחש? זו מילה מעולה למשחקי טריוויה לדעתי. קבלו אותה – הורטיקולטורה! המילה "הורטיקולטורה" מורכבת משתי המילים הלטיניות "הורטוס" ו-"קולטורה". הורטוס משמעותה גן וקולטורה משמעותה תרבות. תרבות הגן.בישראל, מכון המחקר הוולקני עוסק בחקר הורטיקולטורה, מוקדשות לטובת העניין שתי מחלקות שלמות: מחלקת עצי פרי ומחלקת עצי נוי. מחלקת עצי הנוי אף זכתה לשם הנהדר- "הורטיקולטורה אורנמנטלית". אונמנט כידוע מתרגם בלעז לקישוט, נוי. המכון הוולקני הוא סיפור בפני עצמו – יושב בראשל"צ, מכונה "הקריה החקלאית למחקר" ומסייע לחקלאים בישראל בפתרון בעיות בתחום החקלאות. המכון עושה ניסויים עם גידולים והנדסת מזון. כיום יש תחתיו את המכון לחקר בעלי חיים, המכון למדעי הקרקע, המים והסביבה, המכון לטכנולוגיה ואחסון של תוצרת חקלאית, המכון להנדסה חקלאית, המכון להגנת הצומח, המכון למדעי הצמח ועוד.

  4. אחד מענפי הגינון המרגשים אותי ביותר מכונה "גינון יובשני". יובשני כמובן מהמילה יובש. גינון ללא צורך בהשקייה מלאכותית. ידוע גם בשם "גינון קסרי" (זה השם המקובל באנגלית – Xeriscaping) או "גינון חסכני". הגינון היובשני נעזר בטפטפות, קומפוסט, חיפוי קרקע ועוד.

  5. הטפטפות האהובות על גננים רבים הן גאווה ישראלית. אותם צינורות גומי עם פתחי השקייה קטנים הנפוצים בגינות ושדות חקלאיים ברחבי העולם, מקורם בישראל. ממציא הטפטפות הוא המהנדס הישראלי שמחה בלאס (ושותפו, בנו, ישעיהו בלאס). הן הומצאו אי שם בשנות ה-50 ומשנות ה-60 הטפטפות מיוצרות במפעל נטפים שבקיבוץ חצרים שבנגב.בהמשך החלו ליצרן גם במפעלים נוספים בקיבוצים מגל ויפתח. כיום נוטלת ישראל חלק מרכזי בפיתוח ובייצור הטפטפות ומערכות ההשקיה בטפטוף לכל העולם. כך לפי ויקיפדיה. חברת נטפים עושה כמיליארד דולר בשנה ומביאה טפטפות ליותר ממאה מדינות בעולם. הטפטפות זכו לתואר "המצאת היובל" ממדינת ישראל בזכות הכבוד שהביאו למדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *