קירות ירוקים – איך ליצור קיר ירוק בבית?

"דרור ישראל גינון" עושה אתכם קיר ירוק מרהיב:

גינון ורטיקלי הוא אחד הדברים שהכי מלהיבים אותנו בדרור ישראל גינון בתחום הגינון הביתי. חלוציות של ממש! חוד החנית של החדשנות האורבנית!

מדובר בגינה שצומחת לגובה, בה הצמחים מוסדרים אחד מעל השני. חובבי גינון המתגוררים בסביבה עירונית צפופה לעיתים קרובות נתקלים בבעיית מקום. גינה רגילה, אופקית, דורשת חלקת קרקע, בה אפשר לשתול צמחים עם ריווח מסוים בניהם. אך כמו שאומרים "הכורח הוא אבי ההמצאה"!

דוגמא נהדרת לקיר ירוק במסעדת ויוינו בחיפה

מסעדת ויוינו, מסעדה איטלקית בחיפה, עיצבה את חלל המסעדה הפנימי בעזרת קיר ירוק ענק המתפרס לגובה רב. המראה מרשים, הקיר מתוחזק באופן יוצא מן הכלל ותורם רבות לאווירה במסעדה. הנה כמה תמונות כדי שגם אתם, כמוני, תוכלו לשאוב רעיונות ולקבל השראה:

פרחים יפים של דרור ישראל לחבריו

מקרוב רואים עלים נבולים. אמנם זהו הטבע אך שווה להשקיע בתחזוקת הקיר הירוק כך שיראה טוב גם מקרוב ולתלוש חלקי צמח שהלכו לעולם לטובת לבלובם של חלקים אחרים בו.
פרחים יפים של דרור ישראל לחבריו

פתרונות יצירתיים לגינון על שטח קטן

אנחנו בחברת דרור ישראל גינון וכן גננים אורבניים יצירתיים מצאו מגוון פתרונות מקסימים לגינון חסכוני במקום המבוסס על עקרונות הגינון האנכי. בגינון אנכי ממקמים צמחים על קיר בבית, על מצע אנכי שממוקם בגג הבניין או על קיר הכניסה לבית ליד הדלת. בגלל השימוש בקיר הגינות האנכיות מכונות "קירות ירוקים". במסגרת עבודתי בחברת "דרור ישראל גינון" אפילו ראיתי גינון אנכי שהוקם על שער הכניסה.

אז מה האופציות?

  • הקמת קובייה מארבע רפסודות. מילוי הקובייה באדמה ושתילת צמחים באדמה המציצה בין השלבים של הרפסודה
  • תפירת כיסי בד (רצוי מסוג עמיד וחזק כמו ברזנט) אל משטח בד (גם כן מחומר חזק), מילוי הכיסים באדמה ושתילת הצמחים בתוך הכיסים
  • מיסמור לקיר של מגירות או ארגזים אחד מעל השני, מילויים באדמה ושתילת צמחים במגירות או הארגזים. הארגזים האהובים עליי למטרה זו הם ארגזי תנובה.
  • חיתוך בקבוקי פלסטיק ומסמורם לקיר זה מעל זה לגובה. את הבקבוקים אפשר לחתוך לאורך או לרוחב, בהתאם למראה הסופי שרוצים לגינה.

את הציוד הדרוש להקמת קיר ירוק אפשר לרכוש באינטרנט. ישנם אתרים רבים המציעים כיסי שתילה למכירה ועוד. עם זאת, חדי ההבחנה מבחינכם כבר הבחינו במגוון האפשרויות של מחזור ושימוש חוזר במסגרת גינון ורטיקלי. הגינון האנכי הוא גן עדן לאנשי איכות הסביבה הדוגלים ב-RRR (הפחתה, שימוש חוזר ומחזור). לכן, את הציוד להקמת גינה אנכית אפשר להכין לבד בשיטת "עשה זאת בעצמך". יש לכך מדריכים רבים באינטרנט, אני ממליץ לחפש סרטונים ביוטיוב כי יותר קל לדעתי ללמוד מסרטון מאשר מטקסט:

מערכת השקייה של גינה אנכית

ישנן 2 אפשרויות. הראשונה היא פיזור טפטפות המחוברות למחשב השקייה לאורך הקומה העליונה בגינה. השנייה היא השקייה ידנית של הקומה העליונה, זו השיטה שרואים בסרטון. כך או כך, העקרון נשאר זהה. בונים את הגינה כך שהצמחים הם אחד מעל השני כדי שנוכל להשקות את הקומה העליונה וממנה המים יחלחלו לבד לקומות התחתונות. לכן, חשוב למקם את הצמחים בדיוק אחד מעל השני. הקומה התחתונה צריכה מקום להתנקז אליו, ממש כמו שעציץ רגיל צריך ניקוז. כמובן שאנו בחברת דרור ישראל גינון ממליצים על הדרך הראשונה שחוסכת לכם כאב ראש ומוודאת שהגישה לא תתייבש כי שכחתם, אמרת "מחר.." או פספסתם.

"דרור ישראל גינון" זמינים לכל שאלה או התלבטות

כל הדרוש להקמת קיר ירוק הוא רצון וכוונות טובות. אך כמו תמיד, ידע וניסיון עוזרים. לכן, אנו בחברת דרור ישראל גינון נשמח לסייע לכם בכל שאלה או עניין שעולה כשאתם מקימים את הגינה האנכית הראשונה שלכם! כיתבו לנו בתגובות ונשמח לסייע!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *